Menu

Sanat Hayatı Taklit Eder. Hayat da Facebook’u!

Facebook integration at the Coca-Cola village

Fox TV fans meet& play digital game on Facebook

Cellcom’s live “interactive” Facebook concerts

Türkiye’de sosyal medyanın, hele de Facebook’un dönüşümü daha yeni yeni başladı denebilir. Çok kısa bir süre önceye dek Facebook, “sanal ortamda arkadaşlık” sitesinden başka bir şey değildi gözümüzde.  Oysa dünyada öyle mi?! Üstte linkleriyle birlikte verdiğim 3 örnek, Facebook’un artık sanal ortamdan cıkıp hayatın tam kalbine yerleştiğinin en yeni ve etkileyici  örnekleri.

Facebook integration at the Coca-Cola village”, deneyime dayalı bir kurguyu Facebook’a entegre etmeye dair oldukça başarılı ve ilginç bir uygulama. Coca-Cola köyü denen bir alana çeşitli çekilişlerle katılan gençler, kendilerine verilen elektronik bileklik sayesinde yaptıklari her şeyi eş zamanlı olarak Facebook’ta duyurabiliyor! Şöyle ki, bu bilekliklerde her kullanıcının Facebook üyelik bilgileri yüklü, ve kişi bir aktivite yaptığında, bu ister havuz partisi ister biraları beğenmek (like) olsun, o aktivite otomatik olarak Facebook duvarına yansıyor.

Fox TV’nin uygulamasındaysa, “The Booth at the End” adlı Ingiliz dizisini takip edenler, yeni hayata geçen “The Deals” adlı oyun aracıyla diziyi internet ortamına taşıyorlar. Diziyi izlerken, bir yandan da senaryo hakkında yorumlarını aradaşlarıyla paylaşan izleyici, aslında diziye ve oyuna yön vermiş oluyor. Böyle bir uygulamanın Türkiye’de yapıldığını düşündüm de… Doğru kurgulanırsa harika olmaz mı? Muhteşem Yüzyil, Ezel gibi diziler zaten Facebook ve Twitter’a bol bol yorum konusu oluyor, o halde neden bu yoğun talep doğru bir şekilde yönetilmesin? Geleneksel medya kanallarına (TV, basılı gazette ve dergi) ilgi dünyada giderek düşüşe geçti, artık pek çok insan TV programlarıni internetten takip ediyor, gazeteyi internette okuyor. Büyük medya patronları da bunun farkında. Nitekim Fox da bunlardan biri, bu durumu kendi lehine çevirmek için de dahiyane bir atılımla, hem sadık seyircisini korumasını sağlayacak, hem de Facebook nesline uygun içerik ve araçlarla pazar payını yeniden arttırmasını sağlayacak. En azından planlanan bu, uygulama nasıl olur, ilerleyen zamanlarda göreceğiz…

Gelelim sonuncu uygulamaya. Bu uygulamanın benzerini daha önce Maroon5 Coca-Cola işbirliğiyle gercekleştirmişti. Maroon5’ın 24 saat boyunca bir stüdyoya kapanarak sıfırdan bir şarkı yazmalarını konu alan etkinlik, canlı olarak Coca-Cola’nın sitesinden ve Facebook sayfasından yayınlanmış, ayrıca takipçiler Twitter’da #withMaroon5 hashtag iyle yorumlarını gruba iletmişlerdi. Yine benzer bir interaktivite içeriyor Cellcom’un düzenlediği canlı konserler de.  Ünlü şarkıcı ve gruplar, Facebook hayranlarına canlı konserlerle ulaşıyor, hayranlar da yorumlarının arka plana yansıtılmasıyla konsere interaktif olarak katkıda bulunuyor. Bizde olur mu, olur. Hem de çok guzel olur. Bugün Avea, 1 milyonu aşkın Facebook hayranıyla Türkiye’deki en çok Facebook hayranına sahip marka. Avea konser sponsorluğu yapiyor mu, yapiyor. Sözün özü: “Un var, su var, şeker var… helva yapsana”.