Menu

Sosyal Medya Araştırması

Bildiğiniz üzere Nielsen özellikle perakende ve medya ölçümlerinde lider pozisyona sahip global bir araştırma şirketi. Geçtiğimiz günlerde 2011 yılı 3. çeyrek sosyal medya raporunu yayınladı. Nielsen 2011 3. çeyrek Sosyal Medya raporu, gerek 300 milyonu aşkın nüfusu, gerek gelişmişlik seviyesi gerekse de trend setter olma özelliği ile Amerikalıların sosyal medya tüketimlerini ağırlıklı olarak inceleyen bir rapor. Ancak yine de, Türkiye’de hızla artan internet alt yapısı ve Türkiye’nin sosyal medyadaki yükselen konumu dolayısıyla, ülkemizin online tüketim alışkanlıklarına da ışık tutan bir araştırma olma özelliğini taşıyor.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında Amerikalılar internette geçirdikleri zamanın

  • %23′ünü sosyal ağlarda ve bloglarda geçiriyorlar. Sosyal ağlarda ve bloglarda en çok zaman geçirenlere bakıldığında 18-34 yaş arası kadınların en yoğun ziyaretçi gurubu olduğu görülüyor.
  • %9,8′ini dijital oyunlara
  • %7,6′sını e-posta‘larına
  • %4,5′ini portallara ve %4,4′ünü video ve filmlere ayırıyorlar. Videolarla ilgili olarak; kadınlar daha çok tıklamalarına rağmen, izleme sürelerine bakıldığında erkeklerin daha uzun süreyle izledikleri de araştırmanın ilgi çeken noktalarından.
''Nielsen Sosyal Medya Raporu''

Sosyal Medya Araştırma Raporu - Nielsen

Sosyal Medya’nın yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Facebook, internette en çok zaman geçirilen sosyal ağlar ve bloglar arasında birinciliğini elden bırakmıyor. Blogger, Tumblr, Twitter ve LinkedIn ise Facebook’u sırasıyla takip eden sosyal ağlar. Araştırma sonuçlarına göre LinkedIn, erkekler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Evde ve işte toplamda internette geçirilen süreye, internet markaları gözünden bakıldığında, Amerika’daki ilk 10 web markası ise şu şekilde sıralanıyor;

1. Facebook

2. Yahoo

3. Google

4.  AOL Media Network

5. MSN/ WindowsLive / Bing

6. Youtube

7. e-Bay

8. EA

9. Apple

10.Microsoft

Nielsen’in Sosyal Medya Araştırması 2011 3. Çeyrek raporu sonuçlarına daha detaylı olarak ulaşmak isterseniz; http://blog.nielsen.com/nielsenwire/social